BAKIM YAPTIGIMIZ VALFLERIN TANIMI

Gemilerde kullanılan valf çeşitleri kullanım amaçlarına göre ve üretildikleri malzemelere göre gruplara ayrılabilir.

Gemilerde kullanılan valfler dökme demir, dökme çelik, krom ve bronz malzemeden yapılır.

1. Sülüs Valf {Gate Valve)

Deniz suyu, tatlı su ve yağ devrelerinde alıcı valf olarak sülüs (gate)     valfler kullanılır. Valfın elemanları dil (göbek), valf siti, valf gövdesi , valf kaveri, spındıl, glend, glend saplamaları ve handle’dır.

Sızdırmazlığı sağlayan ise kaver contası ve salmastradır. Gate valfın dili aşağı yukarı hareketle çalışır ve hafif konik olan bu dil akışkanın geçişini sağlar veya engeller.

Bu valfler kaçırmaya başladıkları zaman genelde yenilenir, çünkü bu valflerin dilleri çalıştıkları yüzeye yani site alıştırılamazlar. Valfın yenisi yoksa yapılacak şey dili ve çalıştığı yüzeyi temizlemektir. Gate valfler, globe ve Check Valfler gibi yönlü valf olmadıklarından her iki yönde de bağlanabilir.

Gate Valve

Bu valfler kaçırdıkları zaman yenilenmeden valfın dili site alıştırılabilir. Globe valflerin 90° açılı olanlarına konsol (angle) valf denir

Globe Valve

3.      Check Valve ( Emniyet Valfi)

Globe valfin dış görünüşüyle tamamen aynıdır. Ancak arada önemli bir fark vardır.

Check valflerde dil, spındıla bir setuskurla bağlı değildir ve serbesttir. Bu sebeple valfı handle ile kapattığımızda valf, globe valf gibi kapanır, ama açtığımızda globe valf gibi dil yukarı çıkmayacağından valf açılmaz.

Bu valfte, dili yukarı kaldıran, valften geçen akışkandır. Eğer pompa stop edilipte akışkan geçmezse valfın dili kapalı kalır.

Aynı zamanda valften daha önce geçmiş olan akışkan tersten basınç uygulayarak valfı kapalı tutar ve akışkan geçtiği devreye geri dönmez. Bu sebeple de bu valflere geri döndürmez valf adı verilir.

Check Valve

SelenoidValf

Elektrik kumandalı bir valf olup iki çeşittir: Normally open ve normally closed. Bu sebeple amaca göre uygun olan valf çeşidi kullanılır. Örneğin, normalde kapalı olan bir valfte, elektriklendiği zaman bobinde mıknatıslanma olur ve yay tansiyonuyla normalde kapalı olan valf bobin elektriklendiği için kendine çekilir ve valf açılır.

Sintine separatörlerinde, hava ile buzluk devrelerinde ve pek çok yerde kullanılırlar. Bakımları kolay olup sorunları ise, genelde diyafram (lastik) yırtılır ya da solenoid valf uzun süre kullanılmadıysa tutukluk yapar. Ayrıca, delikli olan valflerde delikler pislikle dolup tıkanabilir. 1/2- 3/4-1-1 1/4 ve 1 1/2″ ölçülerinde olurlar.

De-energized Energized
2-VVay, Direct Lift (Diaphragm). Normally Closed

Selenoid Valve

Regulating Valf ( Ayarlı Valf)

Yay tansiyonu ile çalışan bu valfler hava, yağ-yakıt gibi devrelerde basınç ayarlamak ve akışı düzenlemek amacıyla kullanılırlar. Bu nedenle bu valflere regulating valf de denir. Mesela bu valfe giren 30 bar basıncındaki hava, valf üzerindeki ayar saplamasıyla basıncı düşürülüp istenilen basınca ayarlanabilir. Bu amaçla kullanılan valflere reducing valf denir.

M/E booster pump’ın bastığı ve mixing veya servis tankına dönen yakıtın basıncını ayarlayan valf te aynı olmasına rağmen bu valflere Regulating Valf denir. Bu valflerin sorunları, diyaframın altına pislik gelmesi

veya diyaframların patlaması şeklindedir. Manuel veya pnömatik kumandalı olabilirler.

Regulating Valf

Kelebek Valf (Butterfly Valve)

Kullanılış itibarıyla Küresel Valfe benzer.

Son dönemlerde iyice yaygın şekilde LTFW, HTFW, SW devrelerinde kullanılmaktadır. Evaporatör devrelerinde 0-90 derece yerine ayarlama amacıyla 0/90 derece arasında çeşitli açılarla kullanılabilir. Yani kısma yapılabilir. En büyük sorunu dilin üzerindeki lastiğin zarar görmesidir.

Safety Valf

Bazı sistemlerde istenmeyen aşırı basınçları tahliye etmek için kullanılır. Valfin ağzına gelen akışkanın basıncı Safety Valfin ayarlanan basıncını aşarsa yani yay tansiyonunu yenerse akışkan (yağ, yakıt, su, steam veya hava) safety valf vasıtasıyla sistemden dışarı atılır. Safety valfler; pompalarda, kazanda, evaporatörde, sintine  separatöründe, hidrafor  sistemlerin de, ana makine ve jeneratörde, hava kompresörleri ve hava tüplerinde neredeyse akla gelen tüm sistemlerde kullanılır.